May 2018

Rád mám svůj řád.

2. may 2018 at 10:36 | veroniei |  Themes.
Tento článek je má seminární práce do psychologie. Psala jsem ji na blog, jelikož k němu mám vztah a ne takový odpor jako k povinnostem do školy. Jednoduše mi zpříjemnil psaní.

Kde se v člověku bere smysl pro pořádek? Je to zajímavá otázka a dosti často si ji pokládám. Řekla bych, že každý z nás tuto schopnost v sobě nosí. Já osobně, jakožto osoba věřící v astrologii, na charakteristiky znamení zvěrokruhu a jak byly postavené planety, když jsme se narodili, si myslím, že mi tento dar byl nadělen v hojném rozsahu. Jsem totiž Kozoroh, kterému vládne planeta Saturn, což je planeta zákona a pořádku. Není mu cizí ani sebedůvěra a sebekázeň. Kozorohovi je navíc předurčen řád a pořádek v sobě samém, ale i v okolí. A je to pravda. Když mám uklizeno kolem sebe, cítím se "uklizená" i uvnitř. Vždy než se začnu učit nebo pracovat, nejprve uklidím svůj pokoj a pracovní stůl, případně se upravím, ať se cítím dobře, nachystám sklenici vody a můžu začít. Cítím v sobě nastolený řád a jsem spokojená. Práci musím odvádět na 100% a nejlépe, jak dovedu, jinak pociťuji nespokojenost se sebou samým a to těžko nesu. Hlavní motto kozoroha zní: ,,Zdokonaluji." Nikdy nejsem s čímkoliv naplno potěšena. Vždy něco chybí a najde se nedostatek a zejména pak vyslovuji frázi - ,,Ano, ale mohlo by to být lepší." Saturn byl totiž bůh považovaný k trestání a nedůvěře ve vlastní schopnosti.
Jistě člověk nemá v sobě každou chvíli nastolený pořádek. Existuje zde i ta druhá polovina, které je vše jedno a má chuť relaxovat. Mám ráda obě tyto hemisféry a ten markantní rozdíl mezi nimi - tvrdé pracovní nasazení, kontrolu a systém, tzv. jak já ráda říkám sebemrskačství a na druhé straně ležérnost, flegmatismus a dnes štědře používaný "mamvpi*ismus". Tady bych ráda poukázala na flegmatiky, protože z větší části jím jsem také. Flegmatik dostal negativní nádech, že je mu vše jedno a vlastně se o nic nezajímá. To ale není pravda, sice tak někdy přistupuje k věcem, že to tak může přesně vypadat, ale uvnitř dané problémy řeší a někdy bych řekla, že až i přehnaně. Těmto lidem tedy opravdu není vše jedno, byli bychom jako roboti bez citů. Možná jsou příliš nerozhodní a neschopni rychle vyjádřit svůj názor. Často si všechno promýšlím dopředu, urovnávám si v hlavě myšlenky a přemýšlím, co později řeknu, což v podstatě také značí smysl pro řád. Někdy je ale lepší jen tak nemyslet a vyřknout svoje rozhodnutí na první dobrou, které je řízené našimi přáními a podceňovanou intuicí. Tuto schopnost v sobě má také každý, buď méně nebo více rozvinutou, ale za žádnou cenu nikdy nelže a nezradí nás. Například moje sestra, která je Rak, má silně vyvinutou intuici, stejně jako většina Raků, mě nikdy nepřestává překvapovat svými tušeními.