March 2016

Český lev 2016.

6. march 2016 at 19:40 | veroniei |  Opinions.
Ráda bych se vyjádřila k Českému lvu 2016, protože mi to nedá. Na internetu jsem četla spoustu kritik, ale i názorů, že je to progres. Samozřejmě proti vývoji jsem nikdy nic nemám, ale ne k horšímu.
Zklamal mě stejně jako pár předešlých ročníků. Proč tuto akci moderují a pořádají lidé z jiné branže, když se tam vůbec nehodí a nerozumí umělecké duši? Absolutně nechápu zařazení vědců a odborníků do této soutěže, aby předávali ceny nominovaným, se kterými "s velkým udivením" nemají žádný vztah. Dosti neosobní, je to stejné jako kdyby herci přišli na předávání cen za vědecká díla. Uvádění Lucie Výborné, která mimochodem výborná vůbec nebyla, jsem taky zcela nepochopila. Byla to jedna velká nuda a myslím, že ti v sále byli taky dost udivení. Nešlo si nevšimnout, že většina tvůrců ztratila zájem a smysl na takové akce chodit, když v podstatě jejich už není.
Kam se ztratil starý dobrý Český lev, který uváděly největší ikony české kinematografie, s herci a tvůrci se znaly, házely opravdové vtipy a předváděly herecké koncerty. Bylo to osobní, vtipné, uvolněné a nic škrobeného. Za éry Petra Vachlera jsem se prostě bavila. Schválně jsem si včera pustila záznam z roku 2006 a nemělo to chybičku. Moderování Jardy Duška, Igora Chmely, Martina Zbrožka, Honzy Budaře či Bolka Bolívky nikdy nezklamalo. Mělo to nápad a originalitu.
Dále byly vytvořeny tři nové kategorie (nejlepší seriál, pořad, internetový skeč nebo stránky), jelikož ceny Týtý byly zrušeny či pozastaveny. Ani mi to tak nevadí, pokud je nominování zasloužené, ale seriály Vinaři a Přístav mě až urazily, to tam mohli rovnou dát Ordinaci a Ulici. Naštěstí akademie má stále rozum a oceňuje kvalitu jako je Kancelář Blaník nebo seriál Mamon od televize HBO. Můžeme být rádi, že Česká televize a naši režiséři z 90. let stále tvoří. Právě jsem pocítila hrdost, protože stále ještě tvoříme skvělá díla a Čechům potenciál nechybí.
Rozhodně mě nezklamal vítěz. Drama Kobry a užovky od Jana Prušinovského je výborné. Sice od návštěvy kina jsem ho víckrát neviděla, ale ani to nejde. Je to ten typ filmu, který ve vás nechá šrám a ještě minimálně tři další dny o něm přemýšlíte. Skvělé herecké výkony byly naštěstí oceněny. Těšila jsem se i z vystoupení, která nápaditá byla. Na rozdíl od minulého roku jsem spokojená s tím, kdo ty sošky vyhrál. I když design lva už také není to, co býval. Masivní soše lva se těžko vyrovná pouhý odlitek ze skla. Ovšem grafiku vyčíst nemůžu, ta je nádherná. Pohleďte sami!